Visos naujienos

Kviečiame Vilniaus miesto mokyklas dalyvauti atrankoje

VšĮ Vaikų linija, bendradarbiaudama su Švedijos nevyriausybine organizacija Friends, kviečia Vilniaus miesto mokyklas dalyvauti atrankoje 2023 m. vykdyti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programą FRIENDS.

FRIENDS PROGRAMA 2023 m. apima:

  • Mokyklos moksleivių nuo trečių iki vyriausių klasių bei mokyklos darbuotojų apklausą apie žeminančio elgesio paplitimą;
  • Mokymus visiems mokyklos darbuotojams, klasių auklėtojams ir tėvams;
  • Klasių auklėtojams skirtą metodinį leidinį prevenciniam darbui su mokiniais.

Bus atrinktos kelios mokyklos. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto Savivaldybė, taigi mokykloms visos programos veiklos yra nemokamos.

Programos įgyvendinimo laikas 2023 m. gegužės - gruodžio mėn.

 

Kviečiame užpildyti atrankos anketą iki balandžio 14 d. Anketą rasite čia: https://forms.office.com/e/DdpjLXZ9Ti

 

Prioritetas teikiamas mokykloms, šiuo metu nevykdančioms ilgalaikių prevencinių programų.

Daugiau informacijos galite rasti programos internetinėje svetainėje: https://friends.vaikulinija.lt/

Jei turite klausimų, maloniai prašome teirautis šiais kontaktais:

Programos FRIENDS koordinatorė

Eglė Tamulionytė

Tel. +370 673 474 40

El.p. friends@vaikulinija.lt

FRIENDS mokymai tėvams internetu

Lietuvoje 20 proc. tėvų nežino, kaip turėtų reaguoti, sužinoję, kad jų vaikas patiria patyčias ar pats tyčiojasi iš kitų. Tuo tarpu mokyklų gebėjimas spręsti patyčių problemą jau ne pirmus metus tėvų vertinamas vidutiniškai (2019 m. – 5,9, 2018 m. – 5,9, 2017 m. – 6, 2016 m.  – 6,3 balo skalėje nuo 1 iki 10). Tokias tendencijas parodė „Vaikų linijos“ užsakymu 2019 m. visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Sėkminga prevencija remiasi visos mokyklos bendruomenės - taip pat ir mokinių tėvų - įsitraukimu, tad „Friends“ programa Lietuvoje pasipildė Švedijoje sukurtais ir mūsų aplinkai pritaikytais mokymais tėvams. „Šiuos mokymus sukūrėme, reaguodami į tėvų, kurių vaikai patyrė patyčias, klausimus mums, kaip teisingai elgtis patyčių situacijose ir kaip palaikyti savo vaiką." - pasakojo „Friends“ tyrimų ir plėtros vadovas Magnus Loftsson. Spręsdami šiuos mokymus, tėvai gaus patarimų, kaip reaguoti į nerimą keliantį vaiko elgesį, kokių veiksmų imtis, įtariant ar sužinojus, kad vaikas patiria patyčias ar kitokį žeminantį elgesį. Mokymai laisvai pasiekiami internetu, be jokio mokesčio ar registracijos, tad gali tapti puikia pagalba visiems tėvams bei mokyklų personalui.

 

Antrieji „Friends“ programos metai pasibaigė nuotoliniu būdu

Kartu su 2019/2020 mokslo metais pasibaigė ir du metus trukusios „Friends“ programos veiklos. Karantinui pakoregavus mokymosi procesą, programos mokykloms teko atremti nuotolinio mokymosi iššūkį ir paskutinįjį mokymų etapą užbaigti žinių semiantis internetu. Taip mokymus pabaigė net 39 grupės. FRIENDS mokyklų darbuotojai ne tik stiprino reagavimo į patyčių situacijas mokykloje ir internete įgūdžius, bet ir išbandė keletą priemonių, padėsiančių ir nuotoliniame darbe su mokiniais. Tačiau visą planuotą programą išeiti spėjo ne visos mokyklos, tad ji tęsis ir rudenį.

„Friends“ programa – tai visą mokyklos bendruomenę įtraukianti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programa, kurios tikslas – suteikti mokyklos bendruomenei žinių, įgūdžių ir priemonių mažinti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio apraiškas ugdymo įstaigoje.

 

„Friends“ patyčių prevencijos programos diegimas 20 Lietuvos mokyklų vykdomas Europos socialinio fondo finansuojamo projekto „Saugios aplinkos mokykloje kūrimas II“ Nr.09.2.2-ESFA-V-729-03-0001 lėšomis.

Baigėsi pirmieji mokslo metai, per kuriuos 20 Lietuvos mokyklų diegta „Friends“ patyčių prevencijos programa

„Vaikų linija“, prieš dvejus metus pradėjusi bendradarbiavimą su Švedijos patyčių prevencijos organizacija „Friends“, 2018/2019 mokslo metais 20 atrinktų Lietuvos mokyklų pradėjo diegti specialiai Lietuvai adaptuotą „Friends“ patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programą.

Prieš metus paskelbus kvietimą mokykloms įgyvendinti šią prevencinę programą, norą pareiškė 120 mokyklų iš visos Lietuvos – iš jų buvo atrinkta 20. Įsibėgėjus 2018/2019 mokslo metams, 20 programą pradėjusių diegti mokyklų pradėjo vykdyti anonimines apklausas. Moksleiviai ir darbuotojai atsakinėjo į klausimus apie saugumo jausmą mokykloje, patyčių ir kitokio žeminančio elgesio patirtis.

Nuo šių metų sausio „Vaikų linijos“ komanda ėmė lankytis atrinktose ugdymo įstaigose ir organizuoti programos diegimo veiklas. Susitikimuose sudalyvavo 1878 moksleiviai, 316 tėvų, globėjų, rūpintojų, 666 mokyklų darbuotojai. Per mokslo metus įvyko apie 80 mokymų klasių auklėtojams, kuriuose buvo pristatytos „Friends“ programos Užduočių knygos darbui su klase, ir visiems mokyklos darbuotojams apie patyčių prevenciją, kuriuose dalyviai analizavo apklausos duomenis bei strategavo, kokių pokyčių norės siekti savo mokykloje per artimiausius dvejus programos įgyvendinimo metus, o taip pat apie reagavimą į patyčių situacijas.

2019 metais įvyks jau trečiasis Pasaulio forumas prieš patyčias (World Anti-bullying Forum)

 2019 birželio 4-6 dienomis Airijos sostinėje įvyks Pasaulio forumas prieš patyčias (World Anti-bullying Forum). Pastarąjį renginį jau trečius metus inicijuoja Švedijos nevyriausybinė organizacija „Friends“.  

Kaip ir praėjusius dvejus metus, į Forumą susirinkę garsiausi patyčių prevencijos ekspertai iš įvairių šalių dalinsis savo patirtimi bei naujausiomis žiniomis apie patyčių stabdymą ir jų prevenciją.

2019 m. vyksiančio Pasaulio forumo tikslas plėtoti tarpkultūrinius ir tarpvalstybinius dialogus, kviečiant dalintis patyčių prevencijos patirtimi ir žiniomis apie prevencijos galimybes.

Kviečiame apsilankyti Pasaulio forumo prieš patyčias internetiniame puslapyje ir sužinoti daugiau informacijos.

Nepritarti patyčioms drąsina net trys Lietuvoje adaptuotos „Friends“ socialinės reklamos

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija“, pasitelkus Švedijos patyčių prevencijos organizacijos „Friends“ patirtį, pristatė tris socialines reklamas, kuriose kartu su būriu vaikų stabdyti patyčias kviečia televizijos bei radijo laidų vedėja Gabrielė Martirosianaitė, aktorius Audrius Bružas, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyr. treneris Dainius Adomaitis.Socialinėse reklamose rodomos patyčių tarp vaikų situacijos ir galimos aplinkinių reakcijos, kurios padeda stabdyti šį žeminantį elgesį.

Socialinėje reklamoje „Raudonplaukis“ vaikai skatinami rasti sau priimtiną būdą, kaip parodyti nepritarimą vykstančioms patyčioms ir suteikti taip reikalingą palaikymą patyčias patiriantiems bendraamžiams. Šios reklamos lietuviškame variante įsiamžinusi televizijos ir radijo laidų vedėja Gabrielė Martirosianaitė puikiai žino, ką reiškia išgyventi patyčias, todėl nuoširdžiai kviečia visus reaguoti ir prisidėti, kad patyčių mažėtų.

Kokį poveikį vykstančios patyčioms gali turėti atsakinga visų aplinkinių reakcija, galima pamatyti kitoje kampanijos socialinėje reklamoje „Kartu“. Nesulaukę palaikymo ir pajutę aplinkinių nepritarimą, patyčių iniciatoriai praranda savo galios pojūtį ir nustoja tyčiotis. Šioje socialinėje reklamoje sudalyvavęs aktorius Audrius Bružas įsitikinęs, kad kiekvienas mūsų galime ir turime parodyti nepritarimą patyčioms, taip kurdami saugesnę aplinką tiek vaikams, tie suaugusiems.

„Vaikas, kuris nesijaučia komfortabiliai, yra ignoruojamas ar patiria patyčias, nebus šimtu procentų atsidavęs komandai. Todėl labai svarbu pačioje pradžioje tai pamatyti ir, kaip mes sakome, „nukirsti“, – teigia Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyr. treneris Dainius Adomaitis, trečiojoje socialinėje reklamoje kviesdamas vaikus netylėti, o suaugusiuosius – kuo skubiau sustabdyti matomas patyčias.

 

 

 

 

Nuo kitų mokslo metų 20 mokyklų diegs „Friends“ prevencijos programą

„Vaikų linija” pakvietė 20 Lietuvos mokyklų  2018-2020 metais diegti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programą „Friends“. Programa bus diegiama remiantis geriausia Švedijos specialistų, dirbančių patyčių prevencijos srityje, patirtimi ir praktika.

Programa „Friends“ – viena geriausiai žinomų patyčių prevencijos programų Skandinavijos šalyse, sukūrusi mokomosios medžiagos paketus skirtus visai mokyklos bendruomenei. „Friends“ programa yra ilgalaikė, visą mokyklos bendruomenę įtraukianti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programa, kurios tikslas – suteikti mokyklos bendruomenei žinių, įgūdžių ir priemonių mažinant patyčių ir kitokio žeminančio elgesio apraiškas ugdymo įstaigoje.

„Friends“ programos įgyvendinimo metu bus vykdomos įvairios veiklos: mokinių ir visų mokyklos darbuotojų anoniminė anketinė apklausa, mokymai mokyklos bendruomenės nariams, mokinių tėvams/globėjams, klasių auklėtojams/kuratoriams ir kt.  

„Vaikų linija“ pradeda bendradarbiavimą su Švedijos patyčių prevencijos organizacija „Friends“

„Vaikų linija“, jau trylika metų vykdanti kampaniją „BE PATYČIŲ“, pradeda bendradarbiauti su Švedijos organizacija „Friends“, kuri jau 19 metų sėkmingai dirba patyčių prevencijos srityje. Prieš žiemos šventes Švedijos ambasadoje iškilmingai pasirašyta „Vaikų linijos“ ir „Friends“ bendradarbiavimo sutartis, kurią pasveikino naujoji Švedijos ambasadorė Lietuvoje J.E. Maria Christina Lundqvist.

„Patyčių paplitimas tarp Lietuvos paauglių yra vienas didžiausių, lyginant su kitomis Europos ir Šiaurės Amerikos šalimis. Jau trylika metų vykdydama kampaniją „BE PATYČIŲ“, „Vaikų linija“ siekia atkreipti visuomenės dėmesį į patyčių problemą ir pasiūlyti efektyvių būdų, kaip vykdyti patyčių prevenciją, – teigė „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Labai džiaugiamės, pradėdami bendradarbiavimą su patyčių prevencijos srityje didelį įdirbį turinčia organizacija „Friends“. Tikime, kad pasinaudodami ir sau pritaikydami sėkmingą švedų patirtį, galėsime pasiūlyti Lietuvos mokykloms efektyvią patyčių prevencijos programą.“

friends.vaikulinija.lt svetaitėje – patyčių prevencijos galimybės Lietuvoje

Rugsėjį pradėjo veikti nauja interneto svetainė friends.vaikulinija.lt, pristatanti Švedijos patyčių prevencijos programą „Friends“ ir jos taikymo galimybes Lietuvos mokyklose.

Šioje interneto svetainėje pateikta informacija apie „Friends“ patyčių prevencijos programą, jos įgyvendinimo mokykloje etapus, pristatoma programos metodinė medžiaga. Taip pat lankytojai gali rasti aktualios informacijos apie patyčias, jų prevencijos taikymo galimybes mokyklose bei Lietuvos įstatymus, draudžiančius patyčias.

Švedijos patyčių prevencijos programą „Friends“ Lietuvoje adaptuoja ir diegia emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“.

Šios svetainės sukūrimas finansuotas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

X